Doğum Fotoğrafçılığı Nedir?

Doğum fotoğrafçılığı bebeğin anne karnındaki son anlarından itibaren başlayan doğum anını ve doğumdan sonra ilk karşılama anına kadarki sürecin kurgulanmadan fotoğraflanmasıdır. Devamında ise ilk yaş gününe dek her ay farklı tasarlanmış fonlar ile bebeğin büyüyüşü ölümsüzleştirilir.

O büyülü anda annenin acı dolu sevinci, ailenin heyecanlı bekleyişi ne kadar fazla olsa da, bu süreci bir o kadar kısıtlı zaman aralığında gerçekleştirilen bir hikaye olarak adlandırabiliriz.

Doğum Fotoğrafçılığında Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle temel fotoğraf ve ışık bilgisine sahip olmak gerekiyor. Bebeğin sağlığı ve hikayenin doğallığı gibi nedenlerden dolayı flaş kullanmayacağımız için ışığın önemi büyük. Bu nedenle ameliyathanede değişen ışık göz önünde tutulmalı. Fotoğrafçının varlığını hissettirmemesi, aydınlık ve net fotoğraflar çıkması gerekir.

Makineyi önceden tanımak ve manuel ayarları yapıyor olmak da mühim. Aksi takdirde otomatik ayarda çekilen fotoğraflarla tamamen tesadüflere bırakılan bir çekim olur. Ekipmanın profesyonel olması önemlidir.

Ülkemizde Doğum Fotoğrafçılığı

Ülkemizde ilk çekimi 2002 yılında gerçekleştirilen doğum fotoğrafçılığı hızla yaygınlaşmaya başladı. Çok kısa bir sürede akıl almaz bir hızla büyüyen ve gelişen bir meslek haline geldi. Öyle ki, ünlü fotoğrafçılar bile bu alan yönelmeye başladı. İlk zamanlar yaşanan çekinceler bugün yerini güvene bıraktı. Akıllara gelen soruların cevapları verildikçe, gereken önemi kazandı doğum fotoğrafçılığı. Tüm hizmetlerimizden haberdar olmak için buraya tıklayabilirsiniz.