Doğum Fotoğrafçısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Doğum Fotoğrafçıları arttıkça ailelerin ilgisi arttı. İlgi arttıkça erişebilirlik arttı.
Şu an arama motorlarına Doğum fotoğrafçısı yazıldığında kaç sayfa açıldığını tahmin etmek bile imkansız hale geldi. Alternatif çoğaldıkça belki kafalar daha çok karıştı.

Peki bu işin kuralı neydi? Gerçekten bir doğum fotoğrafçısı seçerken insanlar neye dikkat etmeliydi ?

Bu konuyu hem bir fotoğrafçı hem de bir anne olarak yazmak istedim.

Her ne kadar işin içinde olsanız da o kameralar size yönlendirildiğinde ışığı görmüş bir tavşan kadar tecrübesizsiniz bir kere bunu belirtmek lazım. Saçım güzel mi üstüm düzgün mü makyajım tam mı diye düşünmeyen fotoğrafı çekilen bir kadın inanın yok.

Eğer siz hamileyseniz ya da bu yönde bir niyetiniz varsa kendinizle kaldığınız her an internette bebeğinizle ilgili olabilecek her şeyi incelersiniz. Hatta bu araştırmaların başında fotoğraf gelir. İnanması zor ama hamile kalmadan bir doğum fotoğrafçısı arayışında olan heyecanlı anne aday adayları var.

İşte fotoğraf konusu bu kadar önemli bir konu. Sizi bilmem ama ben bu mesleğe başlarken gözümün önünde canlanan bir sahne vardı. tıpkı yaşadığım gibi, çocuğum da büyüyüp evden ayrılma vakti geldiğinde onun kolunun altına bu ölümsüz güzel anı sıkıştıracağım bir albüm hayal etmiştim. Geçmişe yönelik bir miras gibi..

Siz daha o ilk adımda internet sayfalarında kaybolurken ve kendinize yakın bulduğunuz hiç tanımadığınız kişilerin duygusal anlarına göz yaşı dökerken eminim ilk aklınıza gelen kusursuz fotoğraflarınızın olması.

Doğru zaman da doğru yerde duran ve doğru cümleleri kuran bir yabancının en özel anınızı kayıt altına almasıyla sürekli kendini öne atan özel gününüzden daha özel bir konumda olduğunu hissettiren fotoğrafçı arasında ciddi fark olduğunu söylememe gerek bile yoktur sanırım.

Bu işin temelinde yatan konu ciddi bir teknik bilginin yanında eğitime her daim açık tecrübeli ve saygın bir duruşa sahip bir insanla çalışıyor olmanız. Yaptığı işi bilen ama mütevaziliğini koruyan biri tam da aradığınız kişi olmalı.

Orada odak noktası olan siz ve bebeğiniz olması nedeniyle her muhabbete atlayan size poz vermeniz için sürekli müdahale eden bir fotoğrafçı kesinlikle tercih edilen olamaz. Zaten olursa bu işin adı doğum fotoğrafçılığı olmaz. Çünkü iyi kötü hepimiz biliyoruz ki doğum fotoğrafçısı sizin yaşadığınız bu anı size hissettirmeden ama kendi içinde hissederek sizin için kaydeden kişidir. Yani çekilen anların büyük bir çoğunluğu habersiz çekimlerdir.

Adım adım bir doğum fotoğrafçısı nasıl seçilir? fotoğraflar nasıl çekilir? beklentiler ne yönde olmalıdır?

Elinizde bir bütçe var ama karşılığında istediğiniz çok şey varsa oturup bir tartmak gerekir. “Ben en çok neye önem veriyorum” mu kendinize sormalısınız.

Çünkü herkes sanatına ayrı ayrı değer biçer. tüm fotoğrafçılar arasında bilgi, deneyim ve kullanılan ekipman farklılıkları olduğu unutulmamalıdır.

Seçim yapmadan bir kaç alternatif belirlediniz. Şimdi işi masaya yatırmaya geldi. Tek tek portfolyoları inceleyip referansları değerlendirebilirsiniz. O fotoğrafların gerçekten seçtiğiniz fotoğrafçıya mı ait olduğunu bilmeniz imkansız olsa da tahmin etme şansınız mutlaka var.

En nihayetinde bütçenizle örtüşen ve fotoğraflarını beğendiğiniz bir fotoğrafçı buldunuz. Onunla konuşup teslim şekillerini inceleyip çalışmaya karar verirsiniz. Bu aşama gözden kaçan şey o anın heyecanıyla fotoğrafçınızın size sunduğu şartnameleri dikkatlice okunmamasıdır. İnanın bu işte profesyonelleşmiş kişi size çekimden teslime kadar tüm detayları hem yazılı hem sözlü anlatacaktır.

Ve en nihayetinde çalışma günü geldi. Bu noktada tüm yargıları bir kenara bırakmak ve hem kendinizi hem de fotoğraflarınızı özgür bırakmak.

Ayırdığınız bütçenin karşılığı beklentiniz olan fotoğrafçıyla örtüşmüyorsa ya beklentiyi düşürecek ya da bütçeyi artıracaksınız. Kısacası artılarınızla eksileriniz birbirini destekler yöndeyse siz doğru yoldasınız.

Unutulmaması gereken tek bir şey var o da karşı taraftan aldığınız elektriğin her şeyin üstünde olması. Çünkü o mükemmel fotoğraflar ancak bu güzel elektrikle ortaya çıkıyor.

Herkese hatırlamaya değer anlarının olduğu bir doğum dilerim.